Výstava a křest nové knížky

S mojí kamarádkou Josefínou Nesvadbovou jsme tuhle akci dlouho plánovaly.

Josefína malovala obrazy a já zatím psala knížku, až se mi z klávesnice kouřilo.

A pak to vypuklo. V nádherných prostorách nově zrekonstruované galerie Malostranské besedy v Praze.

Raut, přípitky, hudba, celebrity, zábava.

Kmotrem mojí nové knížky „Holky, hurá, Texas!“ se stal Václav Bořánek, nejznámější český horseman.

K celému večeru se skvěle hodilo vystoupení mistra světa v trikovém lasování Leo Holcknechta. Byla jsem ztuhlá strachy, když mi dal Leo do ruky žlutou růži a jedním prásknutím biče jí urazil květ. Když dal Josefíně růži do úst  a rozmáchl se opět bičem, v její mamince Světlaně Nálepkové ani v jejím otci Michalu Nesvadbovi by se určitě krve nedořezal.

Dopadlo to naštěstí dobře. Josefína o nos nepřišla a k zemi se poroučel zase jen žlutý květ.

Josefínu jsem poznala na letišti při odletu do USA. Dala nás dohromady naše společná kamarádka Bára Bořánková, která celý ten výlet do Texasu zorganizovala.

Málokdo si dovede představit, jak neuvěřitelné situace může zažívat osm českých žen v tak vzdálené zemi s tolik odlišnou mentalitou.

Knížku jsem připravovala už tam v Aspermontu v Texasu a Josefína si už během jezdeckého kurzu na ranči Joe Woltera rozmýšlela svá díla. Texas ji fascinoval.

Nakonec vystavila v Malostranské besedě nejen obrazy, ale taky videonahrávku z dobytkářské aukce, které jsme se společně zúčastnily, sousoší stáda krav vytvořené z balíků sena a autentickou nahrávku rozhovoru mezi námi dvěma s názvem: „Je na světě víc hajzlů nebo postelí?“, která měla ukázat, kam se mohou zatoulat myšlenky žen, které jsou už dva týdny v pustině, kde potkáte víc koní a krav než lidí a kde vám v noci pod oknem vyjí kojoti.

Překvapilo mě, kolik známých osobností dorazilo na naši akci a děkuji za to vlastně koním. 

Jen díky těmto krásným tvorům s velkým srdcem  potkávám lidi, které stojí za to potkat. Velký dojem na mě udělal skromný Vlastimil Harapes, který mi popřál hodně úspěchů v psaní knížek. To myslím docela zavazuje ….

Romana Beránková | 31.05.2012